A slow-journalism approach to European and global affairs.




Trestní stíhání Pavla Blažka a Radomíra Daňhela posouvá bitcoinovou kauzu do nejvážnější fáze

Advertisement:
Share:

Délka článku: 10 minutes

Trestní stíhání Pavla Blažka v bitcoinové kauze ministerstva spravedlnosti zasáhlo nejvyšší patra bývalého vedení resortu. Policie podle médií obvinila exministra spravedlnosti Pavla Blažka, jeho někdejšího náměstka Radomíra Daňhela a advokáta Kárima Titze. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci oznámilo, že případ souvisí s darováním bitcoinů Ministerstvu spravedlnosti a týká se zneužití pravomoci i legalizace výnosů z trestné činnosti. Kauza tak už nepředstavuje pouze politický skandál. Přesouvá se do fáze, která může rozhodnout o důvěře veřejnosti v právní stát.

Policie zahájila stíhání dalších tří lidí

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila 4. května 2026 trestní stíhání Pavla Blažka a dalších dvou osob v kauze darování bitcoinů Ministerstvu spravedlnosti. Usnesení vydala se souhlasem dozorové státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Samo zastupitelství jména obviněných nezveřejnilo.

Podle iROZHLASu, Radiožurnálu, Seznam Zpráv a dalších médií však stíhání čelí bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek, jeho někdejší náměstek Radomír Daňhel a brněnský advokát Kárim Titz, který zastupoval dárce bitcoinů Tomáše Jiřikovského.

Vrchní státní zástupce Radim Dragoun uvedl, že skutek v trestním stíhání Pavla Blažka bezprostředně souvisí s darováním bitcoinů ministerstvu. Podle státního zastupitelství vyšetřovatelé v jednání obviněných spatřují zneužití pravomoci úřední osoby a dvě formy legalizace výnosů z trestné činnosti. V případě odsouzení hrozí obviněným trest od pěti do dvanácti let vězení. Stíhání zatím probíhá na svobodě.

Reklama: