Délka článku: 4 minutes
Ruské dezinformace v Mexiku nabývá na síle. Kremlské projekty Sputnik a RT rozšiřují dosah a cílí na protiamerické nálady. Podle amerických a evropských zdrojů jde o promyšlenou kampaň, která má oslabit vazby USA na klíčové partnery v Latinské Americe.
Ruská dezinformace v Mexiku nabírá na síle
Ruské operace v regionu výrazně zesílily za poslední dva roky. Cíl je dvojí: vyvolat rozkol mezi Spojenými státy a jejich spojenci a zároveň získat větší podporu pro Rusko. Ukazuje to americká diplomatická depeše i nové analýzy watchdogů.
Hlavní nástroje: Sputnik a RT
Tah táhnou státní média Sputnik a RT. Soustředí se hlavně na Mexiko, největší španělsky mluvící zemi a největšího obchodního partnera USA. V interní depeši „Mexico: RT’s Invasion“ američtí diplomaté varují před „náhlou a dramatickou expanzí“ RT. Píšou, že RT agresivně investuje a buduje důvěryhodnost, aby podkopala obraz USA. Žádají proto víc zdrojů pro protiakce.
Moskva odmítá obvinění
Ruské velvyslanectví v Mexico City obvinění popírá. Sputnik a RT líčí jako nestrannou protiváhu amerických médií.
Exploze dosahu RT ve španělštině
Sledovanost „RT en Español“ na síti X vyskočila z 191 tisíc zhlédnutí v roce 2022 na 715 milionů v roce 2023. RT je v Evropě a USA často blokována, proto rozšiřuje působení v Latinské Americe s potenciálním publikem kolem 670 milionů lidí.
Politické souvislosti v Mexiku
Diplomatická depeše část růstu přičítá lidem z okruhu prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. Mandát mu skončil v říjnu, ale jeho hnutí Morena dál vládne. Podle amerických zdrojů v něm působí i politici naklonění Rusku. Na dotazy nereagovali.
Británie a Francie přenesly své obavy Mexiku i diplomaticky. Ministerstvo zahraničí to nekomentovalo.
Operace „Doppelgänger“ a zásah americké justice
Zjištění potvrzuje i vyšetřování ministerstva spravedlnosti USA z roku 2024. Odhalilo ruskou vlivovou operaci „Doppelgänger“, zaměřenou na občany USA a spojence. Cíl: podnítit protiamerické nálady a zhoršit vztahy USA a Mexika. Vyšetřovatelé řadu zapojených webů znepřístupnili.
Tvrzení o kartelech a válce
Kremlská média španělsky dál zpochybňují USA. Exprezident Dmitrij Medveděv obvinil Ukrajinu a USA, že verbují mexické a kolumbijské kartely proti Rusku. Tvrzení převzala regionální média a navázalo na podobnou tezi, kterou šířilo ruské velvyslanectví v Mexico City a kterou sdíleli i někteří politici Morena. Příběhy kolumbijských veteránů bojujících na Ukrajině pak sloužily jako záminka.
Zesilovače v mexickém prostoru
Šéf státního vysílání Jenaro Villamil často sdílí obsah ruských médií. Tvrdí, že na osobním účtu zveřejňuje materiály z různých zdrojů. Loni sdílel článek Sputniku, který spojoval DEA s atentátem na haitského prezidenta. V případu figuroval bývalý informátor, ale v době vraždy už pro agenturu nepracoval.
Školení RT a partnerství s Klubem novinářů
Podle German Marshall Fund a Factchequeado pořádá RT školení pro novináře a studenty po celém regionu. Na semináři ve Venezuele účastníci skandovali „Ať žije Rusko!“ a „Ať žije Putin!“.
V Mexiku RT spolupracuje s Klubem novinářů, který získává i veřejné peníze ze Senátu. Klub hostí školení RT a jeho čtrnáctideník přetiskuje materiály RT. Od dubna tvoří zhruba 53 % obsahu texty z kremelských médií. Prezident klubu uvedl, že RT nabídla bezplatný obsah.
USA ustupují z informačního pole
Experti varují, že USA v informačním prostoru slábnou. Připomínají kroky administrativy prezidenta Trumpa, která omezila úřad pro boj s dezinformacemi a zasáhla i do fungování Voice of America.
„USA se stahují a Rusko přichází,“ říká Bret Schafer z German Marshall Fund. „V Moskvě přetrvává studenoválečný pohled: vrátit úder v ‘zadním dvorku’ USA. Latinská Amerika je pro Rusko dlouhodobá priorita.“



Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.