A slow-journalism approach to European and global affairs.




Ruské raketové a dronové útoky způsobily rozsáhlé výpadky ve velkých Ukrajinských městech

Advertisement:
Share:

Délka článku: 3 minutes

Ruské raketové a dronové útoky způsobily rozsáhlé výpadky v hlavních ukrajinských městech. Útoky se zaměřily na hlavní město Kyjev, velká centra Dnipro a Charkov a zasáhly i několik menších obcí.

V noci do soboty zasáhla Ukrajinu rozsáhlá kombinovaná palba ruských raket a dronů, která způsobila nouzové výpadky elektřiny ve velkých městech a těžce poškodila energetickou a plynárenskou infrastrukturu. Útoky zasáhly řadu regionů a přiměly úřady k okamžitému omezení dodávek a k práci na obnovení základních služeb.

Ranní hlášení ukrajinského letectva uváděla, že do ukrajinského vzdušného prostoru proniklo více než 50 dronů a 36 raket, které zasáhly alespoň 25 lokalit; hlavními cíli byly Kyjev, Dnipro a Charkov, ale dopady pocítila i menší města. Při útocích zahynuli minimálně tři lidé, mezi nimi i pracovník energetiky, který byl na směně v Charkově.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu odpoledne oznámil, že úřady pracují na obnovení elektřiny, vody a topení po celé zemi a označil útok za zjevně demonstrativní a provokativní. Vládní týmy se soustředí na rychlé opravy a koordinaci nouzových dodávek, aby se minimalizovaly následky pro obyvatelstvo.

Podle náměstka ministra energetiky Mykoly Kolisnyka šlo o pátý velký útok na energetickou infrastrukturu od začátku října; v přímém přenosu státní televize vyzval občany, aby šetřili elektřinu a omezili provoz spotřebičů s vysokým příkonem. Výzva zněla: i když máte proud, omezte používání výkonných spotřebičů, aby se snížilo zatížení sítí.

Státní společnost Centrenergo uvedla, že šlo o největší útok na její tepelné elektrárny od začátku ruské invaze v únoru 2022; firma hlásila, že elektrárny hoří a že v důsledku poškození už není schopna na těchto místech vyrábět elektřinu. Soukromá energetická společnost DTEK potvrdila, že zařízení jedné tepelné elektrárny utrpělo značné škody; pro obě firmy šlo o další vlnu útoků, které od října opakovaně zasahují jejich provozy.

V každodenním životě lidé popisovali situaci jako „vnitřní kempování“: Anastasiia Melnyk (26) uvedla, že od půlnoci měla doma proud jen čtyři hodiny, vaří na přenosném plynovém vařiči a nabíjí drobná zařízení z powerbanky. V obchodě s stavebninami zákazníky varovali rozhlasy, že prodejna běží na generátor a že je třeba dávat pozor v tmavých uličkách; jiní nakupovali kanystry s plynem pro nouzová topidla.

Důsledkem útoků je zvýšené riziko výpadků topení a vody před zimou; úřady opakovaně žádají obyvatele o šetření energií a připravenost na možné další přerušení dodávek.


Comments

Please sign up if you want to comment

Leave a Reply