A slow-journalism approach to European and global affairs.




Německo a Francie chtějí popohnat digitální suverenitu Evropy

Advertisement:
Share:

Délka článku: 2 minutes

Na globálních trzích sílí obavy investorů i dohledu, jak dlouho může pokračovat raketový růst firem dodávajících hardware a software pro umělou inteligenci. Jisté je zatím jediné: z boomu téměř výhradně těží americké společnosti. Pokud však půjde vše podle představ evropských politiků, začnou se v příštích letech prosazovat i evropští konkurenti.

Berlín a Paříž na tomto týdnu uspořádaném summitu představily balík kroků ke zvýšení digitální suverenity. Jedním z cílů je zviditelnit a cíleně podporovat evropské firmy, které již dnes poskytují digitální služby. Posílení domácích poskytovatelů má umožnit, aby se dokázali rovnat globální špičce. Plán počítá i s tím, že německá veřejná správa bude ve větší míře upřednostňovat evropské produkty a služby. Současně se má upravit legislativní rámec tak, aby vytvářel více prostoru pro inovace.

Rychlý rozvoj digitálních kompetencí je pro budoucnost EU klíčový jak z hlediska bezpečnosti, tak z hlediska ekonomiky. Historicky velmi těsné bezpečnostní vazby s USA byly jedním z důvodů, proč Evropa své digitální kapacity systematicky nebudovala a spoléhala na americké dodavatele. Události posledních let ale ukázaly, že vyspělá evropská digitální infrastruktura je nezbytná i pro politickou nezávislost kontinentu.

Důraz na digitální suverenitu má zlepšit i růstový výhled Evropy. Minulá dekáda potvrdila, že americká ekonomika rostla dynamičtěji než evropská. Jedním z hlavních důvodů je zřejmě technologické vedení USA v oblasti digitalizace, které se promítlo do vyšší produktivity práce zejména ve službách. Samozřejmě hrají roli i další faktory: nedostatečný pokrok v prohlubování jednotného trhu, méně rozvinuté kapitálové trhy či roztříštěná regulace, jež evropský výkon brzdí.

Z ekonomického pohledu je proto nová iniciativa vítaná. Ukazuje také, že klíčové členské státy vnímají tempo Evropské komise v této oblasti jako příliš pomalé a berou iniciativu do svých rukou. V současnosti totiž určují rytmus jiné mocenské bloky – Spojené státy a Čína. Paris–Berlínská osa chce, aby Evropa přestala pouze dohánět a začala udávat směr alespoň v těch segmentech, kde má šanci rychle vybudovat konkurenceschopný ekosystém.


Comments

Please sign up if you want to comment

Leave a Reply